Lákavá i chutná – úprava stravy poruch polykání

Zuzana Kala Grofová
 
 

Dobré jídlo je radost. Vzhled a chuť rozhodují velkým dílem, zda bude strava zkonzumována či nikoli
a zda bude konzument jak nasycen, tak potěšen. Nesmírně důležité je také, zda je textura jídla taková, aby ji byl schopen sníst a vychutnat i člověk s poruchou polykání.

Mnoho lidí žije s nějakou poruchou polykání dlouhodobě, někteří doma, jiní se dostávají do domovů
pro seniory nebo dalších zařízení sociální péče.
Existuje mnoho onemocnění, které proces polykání mohou poškodit, protože se jedná o velmi složitý děj, který vyžaduje perfektní koordinaci pohybů včetně nutného přerušení dýchání během polknutí.

Polykání si příliš neuvědomujeme, dokud není proces narušen. Při poruše polykání se sousto nebo tekutina nedostanou z úst přes hltan do jícnu, ale třeba do dýchacích cest, případně není polknutí možné vůbec. Potíže s polykáním velmi ovlivňují zdravotní stav i kvalitu života. Velkou pomocí je používání instantního zahušťovadla. Lze je přidat do tekutin i jídel. Lidem s určitou poruchou je tak umožněno pít i jíst obvyklá jídla, která jsou upravena mechanicky do vhodné konzistence, zahuštěna, dochucena a vkusně naservírována.
Kniha obsahuje základní informace o poruchách polykání, tipy a triky pro nákup a jednoduchou přípravu vhodných jídel, sedmidenní podrobný jídelníček mechanicky upravené a zahuštěné stravy včetně nesladkých snídaní (typu chleba se sýrem) a vlastní receptovou část pro další inspiraci. Z jídelníčku lze získat kombinace až na 265 dní. S použitím receptové části jsou kombinace prakticky neomezené. Kniha je doplněna obrazovou přílohou a přináší jednoduché návody na pěkná a dobrá jídla, která lze snadno vytvořit v domácích podmínkách i v institucích.

Kniha vyšla v září 2018. Brožura 164 stran. Cena 160 Kč